pevnina a pobřeží
PEVNINA A POBŘEŽÍ

(19.5. – 9.6.)

Třítýdenní cesta do Norska byla naplánována v naději na méně turistů a statisticky příznivější počasí než je pro Norsko obvyklé. Obojí vyšlo nad míru.

Norsko je zemí obrovských vzdáleností, proto jsme zvolili cestu trajektem z Kielu do Osla, což nám umožnilo dojet z Prahy po 37 hodinách do Trondheimu a přitom si užít cestu obřím trajektem.

V Trondheimu tak v podstatě začala naše cesta po Norsku nákupem. Cestou na sever od Trondheimu je na E6 Namsen Laksakvarium (lososí akvárium) s vodopády Fiskumfoss a báječnou lososí restaurací. Fajn zastávka na cestě k legendární silnici Rv17 do Bodø, která se vine po pobřeží v délce cca 500km a s pěti trajekty. Cestu po Rv17 jsme si rozdělili na dva dny s přespáním na polárním kruhu a silnici Rv17 jsme si užili. Trajekty, výhledy, scenérie i Saltstraumen.

Města v severní části cesty (Bodø, Narvik, ale i Mo i Rana či Mosjøen) byla nudná až ošklivá a byla zajímavá jen supermarkety s prodlouženým a nedělním prodejem.

Nejsevernějším bodem cesty bylo telegrafní návrší na ostrově / osadě Husøy (GPS N 69,54539°, E17,65988°), poblíž ostrova Senja, cca 370km severně od polárního kruhu a přes 3000 km od domova. Na ostrově Senja jsme zažili méně přívětivou podobu norského počasí - déšť, vítr a zimu.

Cestou na jih jsme z Trondheimu jeli po E39 a dále přes Kristiansund, Atlanterhavsvegen, Bud a Åndalsnes do země fjordů, horských sedel a výhledů: Romsdalsfjorden, Trollstingen, Norddalsfjorden, Geiranger, Geirangerfjorden, Dalsnibba, Strynefljellet (bohužel počátkem června ještě neprůjezdný), Sognefjellet, pohádkové údolí a Valdresflye. Dvakrát jsme nahoře zažili pořádnou vánici.

Celkem jsme najeli autem 6901 km a cca 1600 km nás odvezly trajekty, kterých bylo celkem dvanáct.

Co se nevešlo do galerie, z toho bude film. :-)
NORSKO 013
pevnina a pobřeží